A többképernyős (multiscreen) szolgáltatások, ill. a hálózathoz kapcsolt (connected) előfizetői eszközök terjedésével átalakul a televíziós szolgáltatások piaca, megváltoznak a tévézési szokások. Napjainkban egyre többen vásárolnak okostévét, amelyen a tv-adásokat vétele éppúgy lehetséges, mint az interneten keresztüli tartalomletöltés. A legfejlettebb országokban a többképernyős, internetes videoszolgáltatások igénybe vételének ideje már meghaladja a műsorszóró csatornákon keresztüli (lineáris) tv-vétel idejét. Az internet-kapcsolattal rendelkező tv készülékek vásárlása kiválthatja az igényt második képernyő (okostelefon, PC, tábla-PC) használatára is. Ez - figyelembe véve a hálózathoz kapcsolt eszközök által nyújtott interaktív funkciókat - tovább csökkentheti a lineáris tévézés iránti érdeklődést.
A HD-képességű okostévék HD-tartalommal való ellátása is erősítheti az internetes televíziózás pozícióját. (Ma már ugyanis a világon több HD megjelenítő panel készül, mint SD.) Nyugat-Európában 100 millió fölött van a HDTV-készülékek száma, de ezek döntő többsége nem tud közvetlenül fogadni digitális televíziós adást. (A HD-képességű vevődekóderek száma csak 20 millió körül van. Hasonló az elterjedtsége a Blu-ray-lejátszóknak is.) A szélessávú internetcsatlakozás nem növeli meg számottevően a tv-készülékek árát. A 1080p formátum megjelenítésére alkalmas készülékeken a web-oldalak is jó minőségben láthatók, de ezeken az eszközökön nem a web-böngészés a tipikus alkalmazás. Az OTT-alapú internetes videotartalom és az otthoni multimédiahálózat a szórakoztatási célú alkalmazásokhoz jóval fontosabbak, a nézők számára vonzóbbak.
Az OTT-alapú videoszolgáltatásokhoz speciális middleware-re (a vevőkészüléken futó, rezidens, az alkalmazások illesztésére szolgáló szoftver rétegre) van szükség, hogy azok a képernyőn pl. külön ablakban, korrektül megjelenjenek, a működésük a tévé távirányítójával vezérelhető legyen. A middleware tekintetében komoly verseny van az okostévék gyártói között. De a piaci trendek az mutatják, hogy az újonnan forgalomba kerülő, HD-képességű készülékeknek már több mint 20 %-a képes az internetes szolgáltatások fogadására.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.